Białko ziemniaczane w żywieniu zwierząt
Żywienie zwierząt hodowlanych to nie lada wyzwanie – trzeba bowiem dostarczyć zwierzętom odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych, by wpłynąć na prawidłowy rozwój oraz zachowanie zdrowia. Wśród wielu pasz, jakie można znaleźć na rynku, warto wziąć pod lupę białko ziemniaczane, które jest łatwostrawne i świetne jako zamiennik białka mięsnego.
Sypki piasek jako pasza
Białko to powstaje z soku komórkowego ziemniaka poprzez koagulację termiczno-kwasową, w wyniku odwodnienia i suszenia. Do produkcji jako surowca używa się ziemniaka skrobiowego pochodzenia polskiego. Gotowy produkt przyjmuje postać sypkiego proszku, bez zlepów i spieków, o szarej barwie, typowym dla białka ziemniaczanego zapachu i wilgotności nie większej niż 10%.
Właściwością tego białka jest rozpuszczalność na gorąco, produkt wykazuje niestabilność w środowisku kwaśnym o pH <5.
Charakterystyka
Tym, co charakteryzują białko ziemniaczane poza kolorem, zapachem i wilgotnością, jest bardzo wysoka, wynosząca 80% zawartość białka ogólnego, gdzie białko strawne stanowi ponad 70% suchej masy.
Z tego względu białko ziemniaczane to cenny komponent mieszanek paszowych dla zwierząt, może stanowić również odpowiedni zamiennik dla białka zwierzęcego.
Ten rodzaj paszy zawiera w sobie znaczne ilości lizyny, metioniny, treoniny i tryptofanu. Patrząc na zawartość podstawowych aminokwasów, wypada korzystniej od białka sojowego czy rzepakowego. Produkt ten w żaden sposób nie jest modyfikowany genetycznie, nie zawiera także składników alergennych.
Dla różnych zwierząt
Pasza ta idealnie sprawdzi się jako komponent mieszanek paszowych dla warchlaków i prosiąt, poza byciem alternatywą dla białka zwierzęcego stanowi również dobry zamiennik dla zastąpienia śruty sojowej.
Poza tym białko to może być również stosowane w żywieniu drobiu rzeźnego – dotyczy to początkowego okresu odchowu.
Dostępność i cena
Na rynku można spotkać różne opakowania tego białka. Można zakupić je w workach o objętości od 1 kilograma, a cena zaczyna się od około 35 złotych. Białko to ma jedną zasadniczą wadę – jedna tona to koszt około 6200 złotych, co wpływa na to, że ten rodzaj paszy nie jest zbyt popularny. Częściej wybierane jest białko sojowe, które jest tańsze.
Białko pakuje się najczęściej w worki papierowe, wentylowe, trzywarstwowe. Wielu producentów dopuszcza inny rodzaj opakowania po uzgodnieniu tego z odbiorcą.
Przechowywanie i transport
Przechowując białko w jego oryginalnym opakowaniu i w warunkach zgodnych ze specyfikacją, zachowuje się jego właściwości przez okres wynoszący minimum 18 miesięcy. Miejsce przechowywania powinno być suche, czyste, przewiewne, bez obcych zapachów. Zalecana wilgotność względna nie powinna wynosić więcej niż 85%.
Aby przewieźć tę paszę, należy używać do transportu pojazdy czyste, suche, zabezpieczające opakowania przed uszkodzeniami i zamoknięciem. Białko to nie jest klasyfikowane jako produkt niebezpieczny i nie podlega przepisom ADR.
Najnowsze komentarze